(2019) Little Women

ن کوچک به کارگردانی گرتا گرویگ و برگرفته از رمانی محبوب به همین نام است. لوییزا می الکات رمان را با الهام از زندگی واقعی اش در سال ۱۸۸۰ نوشت.

فیلم در راستای زندگی خانواده مارچ، مسائل و مشکلات آنها و تلاش ن برای تحقق جایگاه و ارزش از دست رفته شان است و با سکانس ها و دیالوگ های بسیار ارزنده تماما گویای سختی ها، تبعیض ها و ناامیدی هایی است که ن در گذشته با آن مواجه بوه اند. کلیشه های جنسیتی، چارچوب های رفتاری، محدودیت ها و موانع پیش روی ن برای پیشرفت مواردی است که در طی فیلم به آن اشاره میشود. زمانی که ارزش زن در زیبایی و آراستگی بوده، درس خواندن در مدرسه برایشان مناسب جلوه نمیکرده، آزادی خواهی ها سرکشی و جسارت به حساب می آمده، ازدواج یک درخواست اقتصادی نمود کرده، خوشبختی یک زن در ازدواج با مردی ثروتمند گره خورده و.

سکانس اول با حضور مضطرب جو- دختر دوم خانواده در چاپخانه ای شروع میشود. او نویسنده است و برای اینکه نوشته هایش چاپ شوند مجبور میشود آنها را تغییر دهد. و  پیشنهاد همیشگی مسئول چاپخانه این است: اگه شخصیت اصلی یه دختر باشه و آخر داستان هم ازدواج کنه یا بمیره حرف نداره و در غیر این صورت مجله فروش نمیره.». جوـ شخصیت اصلی، دختری است وفادار، حق طلب، متفکر، سختکوش و جسور. احساسات، شادی ها و یأس های او کاملا قابل لمس است و حمایت و تلاش او برای خوشحال کردن خانواده اش ستودنی است. در سکانسی غم انگیز میگوید: فقط احساس میکنم زن ها همونطور که قلب دارن، ذهن و روح هم دارن و همونطور که زیبایی دارن، جاه طلبن و استعداد دارن و خسته شدم از اینکه همش مردم میگن زنها فقط باید عشق بورزن.».و در دقایق پایانی فیلم جو را تماشا میکنیم که با گذر از تمام تسلیم شدن ها و ناامیدی ها برای دفاع از آزادی و حق از دست رفته ن تلاش میکند و مفتخر است.

فیلم ن کوچک شخصیت پردازی جذاب و حرفه ای دارد. داستان در زمان های حال و گذشته جریان دارد و ویژگی های شخصیت ها ماهرانه در پیچ و خم داستان آشکارمیشود. مگ- خواهر بزرگتر، جو، بث و ایمی- کوچکترین عضو خانواده هر کدام با ظرافت بسیار نمایان میشوند. طراحی صحنه و لباس هم دوستنداشتنی و مطابق با قرن نوزدهم است و مخاطب را با حال و هوای آن زمان همراه میکند.

به عنوان کسی که فیلم را دوبار تماشا کرده اثر را بسیار ارزشمند، مهیج و ناب معرفی میکنم، چرا که با ظرافت بسیار مخاطب را جذب خود میکند و تأثیرگذار است.

پایان-        

مشخصات

آخرین جستجو ها